برنامه کسب و کار و شراکت تجاری در فروش کالاهای خواب

هدف از شراکت تجاری متحد شدن در کسب و کار به منظور بالا بردن عملکرد کسب درآمد و پیشرفت می باشد.

در کشورهای پیشرفته معمولا شراکت در کار های تخصصی و حرفه ای صورت می گیرد. شرکا قبول می کنند به جای اینکه نام خود را در راس کسب و کار قرار دهند همه تحت یک نام واحد فعالیت کنند و برای اعتبار آن تلاش کنند. شرکایی که روی کلیه جزییات و قوانین توافق نمی کنند کار بسیار پر ریسکی انجام می دهند. در عمل شراکت به یک سری توافق هایی ختم می شود. توافق بین شرکا قانونی است که باید به صورت سند وجود داشته باشد و به صورت جزوه مانند در اختیار هم قرار گیرد. و همه آن را امضا کنندو باید این موارد در آن رعایت شود:

  • میزان حق عزل و نصب هر یک از شرکا
  • حق رای هر یک از شرکا
  • میزان فعالیتی و همکاری هر یک از شرکا
  • سود چگونه بین شرکا تقسیم شود.
  • فرایندی برای رفع اختلافات و تفاوت دیدگاه های بین شرکا تعیین شود.

برتری شراکت نسبت به کسب و کاری که مالکیت فردی دارد "منابع انسانی" است. این منابع می تواند تخصص و مهارت و تجربه ناشی از زیان های گذشته باشد که معمولاً وقتی چند نفر با هم شراکت می کنند مجموع تخصص و مهارت وتلاش آنها بیشتر از یک نفر خواهد بود.

 البته در یک کار شراکتی هر یک از شرکا عقیده و نظر خود را دارند پتانسیل اختلاف همیشه وجود دارد که می تواند منجر به ضرر و زیان و از هم پاشیدن کسب و کار شود. بنابراین برای جلوگیری از بروز اختلاف باید تمهیداتی در نظر گرفت که در ادامه به آن می پردازیم.

 جلوگیری از بروز اختلاف

وقتی صحبت از کار شراکتی به میان می آید همیشه به یاد اختلاف ها و مشکلاتی که بین شرکا رخ می دهد می افتیم. اما عامل این اختلافات چیست؟ و چرا در کار شراکتی این قدر پتانسیل اختلاف بالاست؟ راه حل چیست؟ در پاسخ باید بگویم بزرگترین عامل اختلاف غیر حرفه ای بودن افرادی است که وارد یک کار شراکتی می شوند (بنابراین در این خصوص تمهیداتی اندیشیده شده که پیشنهاد می شود : افراد بدون تجربه وارد شرکت نشوند ) . این افراد بخاطر عدم آگاهی قدم در راهی می گذارند که پتانسیل اختلاف بالایی دارد اما با رعایت نکات ارائه شده می توانیم این پتاسیل اختلاف را به کمترین میزان ممکن کاهش دهید.

 برای جلوگیری از بروز اختلاف باید یک سری وظایف، اختیارات و تعهدات بین شرکا از همان ابتدا مشخص شود. اگر می خواهیم با افرادی برای یک کسب و کار وارد شراکت شویم قبل از هر کاری باید ابهامات را رفع نمایید.

وظایف پیشنهادی گروه شراکت

1- قبول و رد ورود شریک جدید

2-تعیین مسئولیت اشخاص و بررسی عملکرد

3-ارائه راه کار های بهبود مجموعه

4-شفاف سازی درآمدها ، هزینه ها ، بودجه ریزی سالانه ، تقسیم سود

وظایف هر شریک:

1- رعایت اصول و ارزش های اخلاقی  ( احترام-صداقت – تعهد- عدم تفکر منافع طلبانه و ...

2- ایجاد ورودی جهت فروش کالاهای تعیین شده 

3-درج لیست شرکای تجاری در سایت .

4-تعریف نام اسپانسر در سایت .

5- همکاری با سایر شرکاء